Sevenleri Ara Güler’i Anlattı

Sevenleri Ara Güler’i Anlattı

Akademi Beyoğlu Kültür ve Sanat Sohbetleri’nin bu haftaki konusu, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Usta Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler idi. Yoğun ilgi gören sohbette sevenleri Ara Güler ile ilgili anılarını anlattı.

Gençlere hizmet veren bir eğitim platformu olarak tasarlanan Akademi Beyoğlu, söyleşi ve panel gibi kültürel etkinliklerle de şehrin nabzını tutuyor. Kafe Akademi’de her Çarşamba günü düzenlenen “Akademi Beyoğlu Kültür ve Sanat Sohbetleri” geleneksel hale geldi. Geçtiğimiz hafta müzik sohbetiyle Ayna Gurubu’nun Solisti Erhan Güleryüz’ün konuk olduğu Kültür ve Sanat Sohbetleri’nin bu haftaki konusu, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Usta Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler oldu.

ARA GÜLER’İN FOTOĞRAFLARINDAN OLUŞAN SERGİ AÇILDI

FOTOGEN Başkanı İbrahim Göksungur Moderatörlüğünde düzenlenen “Ara Güler’in Ardından” konulu sohbette; Ara Güler’in asistanı Fatih Aslan ile Fotoğraf Sanatçıları Çerkes Karadağ ve Aramis Kalay, usta sanatçıyla ilgili anılarını anlattı. Kültür sanat ve medya dünyasından çok sayıda önemli ismin bir araya getiren sohbete Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Akademi Beyoğlu’nda ayrıca Ara Güler’in 25 fotoğrafının yer aldığı sergi açıldı.

ARA GÜLER BİR DÜNYA MARKASI

Ara Güler’in çok mütevazi birisi olduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Ara Güler bir konuşuyor tarihin içinden fışkıran bir adam görüyorsun. Ara Güler'den çok etkilendin. Onu sevdim. Beyoğlu benim için her şey. Fotoğrafları çekmiş, kareleri çekmiş. Memleketin karelerini çekmiş. Ara Güler'in bu yönü bana göre etkileyici. Az kelimeyle konuşuyor ama fotoğrafların yanına gelince anlatıyor da anlatıyor... Bendeki en etkilisi anısı şu; Yurt dışıyla ilgili kardeş belediyemiz var. Sergini götürelim dedik. Bu tabloları sergilerde götürdük. Yunanistan’a, Almanya'ya vs. birçok yere gittik. Bir de film var. Onun filmini izlemeye salon tamamen dolu. Bir türlü aklım almadı. Nasıl oluyor da bu adamı böyle tanıyorlar. Yurt dışında o yakından gördüğüm mütevazı adamın ne kadar çok hayranı olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Ara Güler bir dünya markası.” ifadelerini kullandı.

EVİNİN MÜZE OLMASINI ÇOK İSTİYORDU

Ara Güler’in asistanı Fatih Aslan, sohbette yaptığı konuşmasında Ara Gülerin çocukluğundan itibaren yaşadığı Beyoğlu’ndaki binasının Fotoğraf Müzesi olmasını çok istediğini belirterek, “Ara Güler kendi binasının müze olmasını çok istiyordu fakat ömrü yetmedi. Çünkü ara güler çocukluğundan bugüne kadar, yani 4 yaşından itibaren o binada büyümüştü. Gençliği, delikanlılığı orada geçmişti. Orada bir ruh vardı, Ara Güler’in kokusu, dokusu her şey vardı orada.” dedi.

ONLAR BENİ UNUTMAYA BAŞLAYINCA ONLARI ÇEKMEYE BAŞLARIM

Fotoğraf Sanatçısı Aramis Kalay ise Ara Gülerin kendisine anlattığı anılarından birisini anlatarak, “Ara Güler, ‘Bir gün ben kahvehanede fotoğraf çekeceğim, önce içeri girerim masanın üzerine makineleri bırakırım. Ardından sohbet etmeye başlarım. Bir çay söylerim, onlara da söylerim gerekirse. Sonra masanın üzerindeki makineleri merak etmeye başlarlar. Veririm makinelerimi onlara. Neyin nasıl olduğunu biraz anlatırım. Sonra onlar beni unutmaya başlayınca onları çekmeye başlarım’ diyordu." şeklinde konuştu.

ARA BEY'İ İLK ORADA GÖRDÜM

Ara Güler ile tanışma hikayesini anlatan Fotoğraf Sanatçısı Çerkes Karadağ, “Türkiye'de fotoğraf dernekleri 70li yılların ikinci yarısında kurulmaya başladı. Fotoğrafla ilgilenen bir avuç insan. Herkes birbirini tanıyor. Ağabeylerimizi de bizler büyüleyici insanlar olarak görüyorduk. Ankara'da Ozan Sadıç'la aynı apartmanda bir ajansta çalışıyoruz. Oraya gidiyorum fotoğraflarımı göstermek için. Ara Bey'i ilk orada gördüm. Apartmanın bodrum katında karşılaşmamıştım. Ama O gün tam tanıyamamıştım. Ancak Kızılay Meydanda Amerika haberler merkezinde yaratıcı Amerikalılar sergisine geldiğimde çok etkilenmişti. Çünkü bizim baktığımız şeyin çok dışında bakan bir insandı.” dedi.