Akademi Beyoğlu'nda İbrahim Kalın'ı Ağırladık

Akademi Beyoğlu'nda İbrahim Kalın'ı Ağırladık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yeni kitabı “Barbar, Modern, Medeni” Akademi Beyoğlu’nda tanıtıldı. Yeni kitabı üzerine hoş bir sohbet gerçekleştiren Kalın, daha sonra katılımcılar için kitabını imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yeni kitabı “Barbar, Modern, Medeni” raflardaki yerini aldı. Dinamik bir yapı olan “medeniyet” kavramının asırlar boyunca geçirdiği değişimlerin anlatıldığı kitabın imza ve tanıtım toplantısı Akademi Beyoğlu’nda gerçekleştirildi. “Barbar, Modern, Medeni” kitabı üzerine hoş bir sohbet gerçekleştiren İbrahim Kalın, daha sonra katılımcılar için kitabını imzaladı. Etkinliğe Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra kültür sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

İNSAN ANLAYIŞIMIZI ELDEN GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR

‘Barbar, Modern, Medeni’ kitabının 100-150 yıldır gündemden düşmeyen medeniyet kavramını ele aldığını ifade eden İbrahim Kalın, “Özellikle modern dönemde savaş çıkarmak isteyenler de barış yapmak isteyenler de bazen bu kavrama sarılabiliyorlar. Bunun bir geçmişi de var. Yani 19. yüzyılda Avrupa sömürgeciliğini meşrulaştırmak için medeniyet kavramının çok yaygın bir şekilde kullandığını görüyoruz. Medeniyeti bu emparyalist sömürgeci tonlarından kurtarıp kendimize ait bir medeniyet tasavvuru nasıl inşaa edebiliriz sorusunu sorduk kitapta. Bunun için de bizim varlık, bilgi, ahlak, estetik tasavvurumuzu, şehir anlayışımızı insan anlayışımızı elden geçirmemiz gerekiyor. Kitapta felsefi olarak bu konulara eğilmeye çalıştık. Özellikle insanın varlıkla barış içinde olması, kendisiyle barışık olması, kendisinin üzerindeki metafizik alemle barış içinde olması, bu dünyada barış kurmasının temel ilkesidir dedik. Akıl ve erdeme dayalı bir medeniyet de bu ilkeler üzerine yükselebilir. Baktığınız zaman batı toplumları medeniyet hakkında söyleyecek sözlerini tüketmek üzere. İslam dünyası ise söyleyecek sözünü arıyor. Bu arayışın istikameti ne olmalı, referansları ne olmalı? Bu soruları da kitapta cevaplamaya çalıştık.

AKADEMİ BEYOĞLU’NUN AMACI GENÇLERE EĞİTİCİ BİR MEKAN SUNMAK

Törende kısa bir selamlama konuşması yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise Akademi Beyoğlu’nun kuruluş amacından bahsederek, “Akademi Beyoğlu’nu hayata geçirdik. Hedefimiz Beyoğlu’nun, İstanbul’un gençlerine kendilerini geliştirme imkanı bulacakları bir mekan sunmak. Bunun yanı sıra geçen 15 yıl içerisinde bir çok sivil toplum kuruluşu bana gelerek seminerler, etkinlikler, kültürel aktiviteler, tanıtımlar vs yapabilecekleri bir mekan istiyorlardı. Biz de dedik ki, tüm bu talepleri karşılayacak bir mekanı onların hizmetine sunalım. Bu vesile ile bu mekanı tamamladık ve bu tür etkinlikleri yapmaya başladık. İlk misafirlerimizden birisi Sayın İbrahim Kalın oldu. Ben Sayın İbrahim Kalın Bey’e burada bu kitap tanıtımını gerçekleştirdiği için burada olduğu için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.